Nybygg på Vevelstad
Det nye museet som nå ferdigstilles i Vevelstad vil få offisiell åpning lør. 13 april, 2024.
Nybygget vil ligge på kystriksveien F17 som er en viktig rute for turismen på Helgeland. Hele bygget vil bestå av 90 m2 med utstillingsareal og 25 m2 cafeområde med fasiliteter. Det er mulighet for mindre arrangement i bygget, som foredrag eller konserter. Det utvikles en ny museumsbutikk.
3D-skisser av utstillingen i nybygget
Museet vil åpne helt nye utstillinger i samarbeid med Expology experience group AS. Publikum vil kunne lære mye om lokal natur og kulturhistorie fra Sør-Helgeland her.
Fagtemaene vil være bergkunst slik som helleristninger, runer og hulemalerier. Du vil kunne kjenne på lokal stein og kunne bruke steiner aktivt, slik som å lage din egen bergkunst. Du vil kunne male egne hulemalerier og lære mer om de som er ekte.
Det vil finnes egne delutstillinger om geologi, arkeologi, historie, litteratur og kunst.
3D-skisser av utstillingen i nybygget
Innen arkeologi og historie fra denne regionen kan man fordype seg i norsk jernalder, og finne ny forskning innen lokale tema. Norrøne ritualsteder, gravskikkene i jernalderen, eget langhus og større ringtun bekrefter at dette har vært en aktiv region for over 1000 år siden.
Det settes eget fokus på norrøne kvad fra Helgeland, og fordypning i en kjent skald fra Sandnessjøen – Øyvind Skaldespille. Kvadene har blitt dramatisert ved profesjonell skuespiller, Sven Henriksen og kan høres i utstillingen. Publikum kan fordype seg i kunst som er inspirert av Helgeland også.
I 2024 ønsker Helgeland Museum å utvikle en geopark med fokus på fjell og strandsoner på fremsiden av bygget, i samarbeid med Trollfjell UNESCO geopark.
Museet driftes av Helgeland Museum, avd. Vevelstad. Vevelstad kommune er eier av tomten og bygget.
Vi håper du besøker oss i 2024!
3D-skisser fra utstillingen
Prosjektleder: Sofus Vikeså Kjeka, Helgeland Museum
Arkitektur: Atelier Oslo
Entrepenør: Harald Nilsen AS
Utstillingsdesign: Expology
Økonomiske samarbeidspartnere:
Vevelstad kommune
Nordland fylkeskommune
Sparebankstiftelsen Helgeland
Helgeland Museum
Helgeland kraft
Bergesenstiftelsen
Kostnadsramme: 14, 5 mill.
Åpning av museet med nye utstillinger: Lørdag 13. april 2024. I forbindelse med Bodø kulturbyhovedstad 2024.