Rett sør for Forvik fergeleie ligger Vevelstad museum og bygdetun. Våre 11 små og store bygninger ligger idyllisk til på det anlagte bygdetunet. Byggene er åpne for besøk i sommersesong, mens tunet kan benyttes året rundt!
I nærområdet ligger Vevelstad kirke fra 1796, og noen kilometer lengre nord finnes spennende fornminner som bergkunst og gravhauger fra jernalderen. Helleristningsfeltet i Vistnesdalen ligger rett ved en liten parkeringsplass langs fv111, men er også tilgjengelig via Vistnesstien.

Vevelstad museum Ristning/Tjaalege ligger rett i strandkanten ved Vevelstadsundet. Bygdetunet skimtes i bakgrunnen og Hamnøya ligger tvers over sundet.
Vevelstad museum Ristning/Tjaalege
Vevelstad museum Ristning/Tjaalege ble åpnet våren 2024 og er tegnet av Atelier Oslo. Bygget ligger langs Fylkesvei 17, også kjent som Kystriksveien.

Velkommen inn til utstillingshallen i Vevelstad museum Ristning/Tjaalege.
Museet utstilling «Spor» tar deg med fra steinalderen, gjennom jernalderen til vikingtiden, og du lærer om både natur- og kulturhistorie på Sør-Helgeland. Utstillingen appellerer både til barn og voksne, fra aktivitetsstasjon til hulen med gjenskapte hulemalerier til dypdykkstasjonen.

På aktivitetsstasjonen i utstillingen «Spor i stein» kan du tegne ditt eget helleristningsavtrykk, eller du kan tegne en digital helleristning.
Helgeland Museums 18 avdelinger utfyller hverandre, og i Vevelstad har vi fokus på temaet bergkunst – slik som helleristninger, runer og hulemalerier. Du vil kunne kjenne på lokal stein, tegne egne avtrykk av gjenskapte helleristninger eller tegne din helt egen ristning digitalt.
Innen arkeologi og historie fra vår region kan man fordype seg i norsk jernalder. Norrøne ritualsteder, gravskikkene i jernalderen, eget langhus og et større ringtun bekrefter at dette har vært en aktiv region for over 1000 år siden. Stedet der langhuset har stått og den arkeologiske utgravningen fant sted, er i dag i bruk av Vevelstad kirke. Inne i utstillingen i Ristning/Tjaalege kan du se vår animasjon av langhuset, som tar utgangspunkt i informasjonen fra den arkeologiske utgravningen. Funnstedet for langhuset er bare et steinkast nord for museumsbygget.
Det settes også fokus på norrøne kvad fra Helgeland og fordypning i en kjent skald fra Sandnessjøen – Øyvind Skaldespille. Kvadene har blitt dramatisert ved profesjonell skuespiller Sven Henriksen og kan høres i utstillingen. Publikum kan fordype seg mer i kunst som er inspirert av Helgeland også!
Vevelstad bygdetun
Bygdetunet med sine 11 kulturhistoriske bygninger og en vakker museumshage kan besøkes når som helst. Det er flere benker på området og alle er hjertelig velkomne til å nyte en medbrakt lunsj her både innenfor og utenfor våre åpningstider. Kommer du utenom åpningstid kan du bli kjent med stedet og byggene gjennom egne informasjonsskilt som forteller om både planter og bygg.

Vevelstad bygdetun med kirken i bakgrunnen. Foto: Ketil Born
Vevelstad Historielag ble stiftet på privat initiativ i 1963 av Ole Olsen, Konrad Andersen og Arnt O. Åsvang. Året etter leide laget Dortheastua til å lage en permanent utstilling. Bygdetunet ble etablert på området som het «Kalvegjerdet», rett ved kirken, og åpent i 1980. Bygdetunets mangfoldige miljøutstillinger har tekstiler og porselen fra 1800-tallet, stabbur, smie og ei brennevinsbu i tillegg til fine nordlandsbåter. Dortheastua inneholder utstilling om Arnt O. Åsvangs liv og virke, og ble åpnet under Vevelstaddagene i fjor.

Uteområdet til Vevelstad bygdetun er åpent hele året. Er avdelingen stengt når du kommer på besøk kan du skrive en hilsen i besøksboken mens du nyter utsikten fra kongepar-paviljongen.
Innenfor åpningstid er byggene åpne for besøkende, og du kan bli kjent med kårene man hadde som husmenn på 1800-tallet. I barnas fjøs kan de yngste selv stelle dyrene, og selv om dyrene er av tre, er det en populær opplevelse for både store og små. I år blir dessuten barnas fjøs utvidet til å være i hele etasjen til låven – ta turen for å se den nye delen!

I barnas fjøs kan barna stelle med tredyrene våre. Både kyrne, sauene og hønsene kan trenge både mat og kos i tide og utide.
Bygdetunet ble etablert av Vevelstad Historielag i 1980, hvor foregangsmannen Arnt O. Åsvang [1939 – 2003] var en av ildsjelene. I 2025 ble bronsebysten av Åsvang avduket under Vevelstaddagene. Bysten ble laget av billedhugger Svein-Tore Kleppan på oppdrag fra historielaget og er plassert ved ankomsten til bygdetunet.

Billedhugger Svein-Tore Kleppan med bronsebysten av Arnt O. Åsvang som ble avduket søndag den 13. juli 2025.
Vevelstad kirke
Kirken ble vigslet den 16. september i 1796, og ble påbygd i 1871. Den velholdte kirken ligger like ved museumsområdet og er en klassisk trekirke. På korets nordvegg, bak altertavlen av Ronald Thommasen Solberg (1728-1801), finnes et større maleri av Josef Pisani (It. 1728-1833). Kirken har også en av Norges eldste messehagel i bruk.

Vollastua og stabburet på Vevelstad bygdetun med Vevelstad kirke rett ved.
Helleristningsfeltet i Vistnesdalen – et innblikk i fortiden
Fra bygdetunet går det en natur- og kultursti til Vistnesdalen helleristningsfelt. Turstien leder deg gjennom kyst- og jordbrukslandskap langs sti og/eller asfaltert vei. Forskjellige severdigheter og informasjonsskilt underveis forteller om blant annet forhistorisk bosetningsområde og geologiske fenomen, som spor etter istid, landheving og strandlinje.

Vistnesstien er ca. 3 km lang og har flere gode utsiktspunkt underveis, slik som ved panoramaskiltet. Her fra en tur i regi av Trollfjell Geopark og museet i 2025.
Helleristningene i Vistnesdalen ble laget for ca. 4000-5000 år siden og er dermed fra steinalderen. Av og til brukes også uttrykket «veideristninger» for bergkunst fra steinalderen. Feltet viser ulike figursammensetninger med hjortedyr, kveite og mennesker, men man finner også abstrakte figurer.

Fra helleristningsfeltet i Vistnesdalen Foto: Ketil Born
Interessert i å lære mer? Søk oss opp på appen Kulturpunkt, besøk oss innenfor våre åpningstider eller ta kontakt for å avtale en guidet tur.