Hopp til hovedinnhold

Gammeldags skole i gamle skolehus

3 minutter
Gammeldags skole i gamle skolehus på Leland Leirfjord. En jente står "skolerett" ved sin pult

Gammeldags skole i gamle skolehus

Helgeland Museum forvalter to skolebygninger fra 1800-tallet. Klokkergården på Nesna (bygd i 1823) og Gammelskolen i Leirfjord (bygd i 1884). Hvert år arrangerer museet pedagogiske «tidsreiser» for skoleelever i disse historiske omgivelsene, et rollespill som i forenklet versjon tar elevene med 100 år tilbake i tid. Om våren besøker 4. klassingene Gammelskolen i Leirfjord, mens 7. klassingene deltar om høsten i Klokkergården på Nesna.

Elevene møter frøken Leknes, håndarbeidslærerinne fru Vrålstad og pedellen enkefru Martha Olsen, som tar dem gjennom utdrag av en gammeldags skolehverdag med morgensang, skjønnskrift, matte, bordvers og høytlesning. Det er sangleker i friminuttet, vedhogst for guttene og broderi for jentene. Det bukkes og neies, stilles opp i rekker og guttene må ta av seg lua hver gang de kommer inn i skolen. En munter melodi fra salmodikonet setter tonen, og både rotte og mus fanges i en skikkelig gammeldags rottefelle. Dagen avsluttes som seg hør og bør med en stor skje tran til hver.

Formålet med dette undervisningsopplegget er å gi innsikt i smakebiter av tidligere tiders skolegang, og samtidig skape engasjement og nysgjerrighet for fortida. Elevene aktiviseres, bruker sansene og får forestille seg hvordan utdrag av skolehverdagen kunne arte seg for ca. 100 år siden.

Opplegget tematiserer disiplin, kjønnsroller, plikter, klasseforskjeller og andre sosiale forhold. Men det dreier seg også om ansvar, samhold, læring, lek og tradisjoner. De to skolehusene gir en autentisk ramme for formidlingen.

Gammelskolen på Leland

Denne kombinerte skole- og lærerboligen ble bygd i 1884 i sveitserstil. Den ble satt opp på gården Leland, et stykke fra bebyggelsen forøvrig. Seinere fikk eiendommen navnet «Skolehagen», da det ble plantet trær og grønnsaker der. Bygningen var det første huset satt opp som eget skolebygg i Leirfjord. Tidligere hadde det bare vært omgangsskole i privatboliger i kommunen.

Huset var som vanlig den gang kombinert skole og lærerbolig. Lærerne bodde med familiene sine i den østre delen. På kirkesøndager åpent lærerfamilien dørene for kirkekaffe og sosialt samvær.I 1950 sto en ny tidsmessig og svært moderne skole på Leland klar. Helt fram til 1970-tallet ble likevel gammelskolen benyttet til undervisning, blant annet i sløyd. Etter en omfattende oppussing fikk bygningen i 1979 status som museum. I dag inneholder Gammelskolen utstillinger med kateter, pulter, tavle, gamle bøker, kart, plansjer og annet undervisningsmateriell. En del av dette kommer fra andre nedlagte skoler i Leirjord. Arkitektonisk og skolehistorisk står huset i en særstilling. Den er iøynefallende vakker og særegen, med sine flotte utskjæringer og trekk fra dragestil, og er i stor grad bevart i sin opprinnelige form.

Klokkergården på Nesna

Nesnas første fastskole sto ferdig i 1823, i form av et typisk nordlandshus. Ingenting ved utformingen røper at dette var en skole. Huset lignet mer en vanlig bolig, noe som var vanlig for skolebygninger på den tiden.

Klokkergården rommet kjøkken, klasserom og lærerleilighet i første etasje, mens loftet fungerte som internat for barn med lang skolevei. I 1863 ble huset påbygd for å gi bedre plass, og torvtaket ble erstattet med tegltak. Klokkergården var skole fram til 1886. Etter det tjente den både som internat, bolig og sykestue.

På 1990-tallet ble huset restaurert og tilbakeført til empirestil utvendig. Museet overtok forvaltningen i 2000, og har siden benyttet huset til utstillinger og skolehistoriske arrangementer. Dette er Helgelands eldste bevarte fastskole.

Hopp over tidslinje

Hvordan bruke tidslinjen?

For å bruke tidslinjen kan du bruke TAB-tasten for å navigere deg gjennom punktene. Naviger deg gjennom de forskjellige epokene ved å bruke pil-tastene til høyre og venstre.

Cirka 10 000 f.v.t. - 4000 f.v.t. Eldre steinalder

Ca. 4000 f. v. t.

Fangstfolk og fiskere søker ly i Kirkehelleren på Sanna i Træna. De spiser sel, fisk, småhval og sjøfugl.

Ca. 8500 f.v.t.

Fangstfolk, jegere og fiskere holder til på Vega. De bor i enkle telt eller små hytter i strandsona, og driver organisert fangst og fiske.

4000 f.v.t. - cirka 1800 f.v.t. Yngre steinalder

Ca. 3900 f.v.t.-2350 f.v.t.

Gjenstander fra Sør-Skandinavia brukes særlig på kysten av Sør- og Midt-Helgeland. Blant annet prestisjedolker fra Nord-Jylland. Det forteller om vareutveksling.

Ca. 2000 f.v.t.-1500 f.v.t.

Bofaste jegerfolk holder til i skogene på indre Helgeland

Cirka 1700 f.v.t. - cirka 500 f.v.t. Bronsealderen

Ca. 1800-500 f.v.t.

En mengde helleristninger lages på Tro, Flatøya og Rødøya i Alstahaug. de viser hval, elg, sel, båter, hester, fotsåler, abstrakte figurer, og det som er tolket som en skiløper. «Skiløperen» ser du i Helgeland Museums logo.

Ca. 800-700 f.v.t.

Et bronsesverd begraves på Remmen i Tomsvik på Tomma i Nesna.

På Hillstad i Brønnøy garves to bronseøkser ned i jorda under en steinhelle. Kanskje er det offergaver?

500 f.v.t. - 550 Yngre jernalder

550 - 800 Merovingertid

Ca. 200-800

Ringforma tunanlegg bygges og brukes. På Helgeland er ringtun funnet i Vassås i Bindal, Mo i Brønnøy, Leikenga på Tjøtta, Hov på Løkta i Dønna og Botnmoen i Kobberdal på Løkta. I tillegg er ett oppdaget på Øysund i Meløy på grensa mellom Helgeland og Salten.

Ca. år 500 og fremover

Høvdingdømmer dannes flere steder: på Dønna, Tjøtta, Torgar i Brønnøy og Sandnes i Alstahaug.

800 - 1066 Vikingtid

Ca. 1000

Noen risser inn runer i esjeberget på Æsøya i Vevelstad

873

Sigrid Sigurdsdotter på Sandnes (født ca. 850) har vært enke i ett år. Hun gifter seg med Torolv Kveldulvson fra Fjordane. De bor først i Torgar i Brønnøy, deretter på Sandnes etter hennes far dør. Torolv er kongens skatteoppkrever.

Ca. 965

Hårek på Tjøtta blir født

1066 - 1537 Middelalder

Ca. 1150-1200

Herøy, Alstahaug og St. Knuts kirke på Tilrem i Brønnøy, samt Brønnøy kirke bygges.

1100-1200

Tørrfisk blir den dominerende eksportvaren

1400-tallet

Noen mister eller begraver en gullring i jorda på Sanna i Træna. Inngravert i ringen står det «Buro, berto, beriora», et formular for å stoppe blod

1537 - 1660 Reformasjon

1647 - Dikterpresten Petter Dass blir født

Petter Dass ble muligens født på Herøy 1647. Han var prest, jekteskipper, proprietær og forfatter. Mest kjent for samtiden som salmedikter med bl. a. salmen Herre gud ditt dyre navn og ære.

1604

Helgeland innlemmes i Nordlandenes len (opprettet i 1598)

1660 - 1814 Enevelde

1767

Jekteskipper Zahl på Nordvika på Dønna oppretter bygdefarskontrakt med allmuen.

1804

Mathias Bonsach Krogh blir utnevnt til første biskop i det nyopprettede bispedømmet Nordlandene og Finnmark. Samme år utnevnes han til sogneprest i Alstahaug prestegjeld. Alstahaug kirke blir Nord-Norges første domkirke.

1814 - 1884 Embetsmannsstaten

1884 - 1930 Industrialisering

1900

Bergh-brygga på Leland står ferdig, etter at den forrige brant.

1901

Sandsundværulykka med storm og springflo 22. januar rammer 254 fiskere og tar livet til 34 mennesker i løpet av noen få timer. Kiste fra Sandsundvær kan ses på Herøy bygdesamling

1918 - 1940 Mellomkrigstid

1939

Velfjord historielag stiftes 4. november. Harald Strøm er formann. Se Strøm minnetun.

1931

Elsa Laula Renberg dør av tuberkulose på Brønnøy sykehjem. Hun ble 53 år.

1928

Nordlandsbunaden for kvinner er ferdig konstruert. Lær mer om bunaden på Vefsn museum!

1923

Gullfeber i Bindal etter at en av verdens rikeste gullårer blir påvist i kommunen.

1923

Halve Hemnesberget ødelegges i brann

1940 - 1945 Andre verdenskrig

1942

Våren 1942 begynte bygginga av hærkystfort (HKB) 16/974 Grönsviken kystfort. Fortet sto ferdig i desember samme år. Besøk Grønsvik kystfort. 

1940

9. mai krysset tyskerne grensa til Nordland. felttoget gjennom Nordland starter.

1945 - 1972 Etterkrigstid

1955

I oktober dette året starter produksjonen av Nesnalobben på Nesna.

1950-tallet

I denne perioden får mange helgelendinger innlagt strøm i husene sinde. Besøk Rana museum som har utstilling om husholdningsredskaper på strøm.

1946

Stortinget vedtar med 102 mot 42 stemmer at et jernverk skal bygges på Mo i Rana.

1949

Einar Mathisen Nordfjellmark leverer en gammel sammenknyttet skinnsekk til Velfjord bygdemuseum. Den skal ikke åpnes, og har siden hengt uåpnet i museet.

1972 - 2000 Oljealderen

1997

Petter Dass-kapellet på Træna står ferdig.

2000 - Informasjonenes tidsalder

Eldre steinalder
Yngre steinalder
Bronsealderen
Yngre jernalder
Merovingertid
Vikingtid
Middelalder
Reformasjon
Enevelde
Embetsmannsstaten
Industrialisering
Mellomkrigstid
Andre verdenskrig
Etterkrigstid
Oljealderen
Informasjonenes tidsalder

På denne siden bruker vi informasjonskapsler (cookies) og andre teknologier for å tilby deg så hyggelig brukeropplevelse som mulig. Du kan lese mer om dette under våre personvernvilkår. Ved å klikke på "Godta alle", samtykker du i bruken av slike teknologier.